Rady a tipy

Konec fixace hypotéky

Mnoho peněz lze ušetřit jenom tím, že včas donutíte banku k tomu, aby Vám snížila úrokovou sazbu a tím i splátku. Pokud máte hypotéku je velmi pravděpodobné, že tato rada Vám pomůže ušetřit hodně peněz.

Představte si, že se Vám podaří snížit úrokovou sazbu jenom o 0,5 %. U dvoumilionové hypotéky na 30 let to dělá dvěstě tisíc.

To jsou peníze které nemusíte vydělat, volný čas můžete věnovat rodině, nebo si za ušetřené peníze splnit nějaký menší sen.

První sjednání hypotéky bývá často spojeno s nějakou marketingovou akcí banky. Často tak získáte hypotéku za výhodnější sazbu, než která je v daný okamžik obvyklá na trhu. Jak už to ale v komerčním světě bývá, žádná sleva není zadarmo. Banky si obvykle toto zvýhodnění kompenzují tím, že při nejbližší fixaci nabídnou úrok o něco vyšší. Při ukončení fixačního období může banka měnit výši úroku a Vy jako klient můžete úvěr bez sankcí doplatit - refinancovat.

Banky mívají sdělení nové sazby pečlivě načasováno tak, aby klient neměl mnoho času na případné přeúvěrování. A jenom dobře informovaný člověk (teď už jste to to i Vy) má šanci na tom vydělat. Nečekejte na sdělení banky a řekněte si o lepší úrok. Dle mých zkušeností vím, že klienti tímto postupem získají úrok až o 0,5 % nižší, než je první nabídka banky na další fixaci.

TIP před koncem fixace:
Napište bance dva měsíce před uplynutím fixační doby dopis, ve kterém požádáte o sdělení nové výše úroku. Nebojte se napsat, že výši úroku potřebujete znát kvůli porovnání ostatních nabídek na trhu. Tím bance říkáte asi toto: "Milá banko, jsem pečlivý klient, který nečeká na to, až mi oznámíš vyšší úroky a já s tím nebudu moci nic dělat. Řekni mi to včas, já si to porovnám s trhem a když to bude jinde zajímavější, tak ti uteču".
Banky se dají přimět ke snížení sazby i při sjednávání hypotéky. Hodně peněz se také dá ušetřit i při správné volbě fixačního období.

Text tohoto dopisu Vám rádi pošleme na e-mail.

Napište nám o něj na: benda@hypotip.cz